Slávik Slovenska - Osobnosti

Mladé osobnosti, bývalí laureáti a víťazi Zorničkinho slávika a Slávika Slovenska

Zuzana Broszová
Milan Šimek
Michal Stískal
Simona Kačmárová
Lenka Dubníčková
Lucia Ukropcová
Mária Čírová
Dominika Stráňavská
Miroslava Partlová
Michaela Šebestová
Lenka Máčiková
Michal Seredič
Ladislav Šipeky
Richard Šveda
Petra Záhumenská

Z. Broszová
Začala spievať ako päťročná v Detskom folklórnom súbore Čunovský kŕdeľ. Od siedmich rokov sa každý rok pokúšala prebojovať do finále Slávika. Podarilo sa jej to nakoniec roku 2001, kedy vo finále v Novom Meste nad Váhom získala strieborného slávika v II. kategórii. Absolvovala 4 ročníky ZUŠ pod vedením pani Angely Vargicovej a úspešne účinkovala na mnohých speváckych prehliadkach a súťažiach. Za veľký úspech považuje Cenu Janky Guzovej, ktorú si vyspievala roku 2004. Od svojich šestnástich rokov je členkou speváckej skupiny Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. O pár dní so SĽUK-om odlieta na zájazd do Fínska. „Účasťou na finále Slávika sa mi splnil detský sen, keďže som sa o to štyri roky neúspešne pokúšala. Dodnes mám na tieto dni veľmi pekné spomienky a som nesmierne šťastná, že v DFS Čunovský kŕdeľ, v ktorom som prežila svoje detstvo a vlastne aj kus dospelosti, rastú moji nasledovníci, ktorí sa vo finále tejto súťaže úspešne umiestňujú.“

M. Šimek
Aj Milan Šimek spojil svoje spevácke a tanečné umenie s detským folklórnym súborom Čunovský kŕdeľ. Šťastie v speváckej súťaži Slávik Slovenska skúšal od roku 2002, umiestnil sa na okresných, ale aj na krajskom kole, až prišiel rok 2005, kedy sa prespieval do celoslovenského finále, ktoré sa konalo v Trenčianskych Tepliciach, kde získal cenu Folklórnej únie Slovenska a s ďalšími finalistami účinkoval na galakoncerte v rámci Agrokomplexu v Nitre. Vo februári 2006 sa zúčastnil konkurzu do muzikálu Neberte nám princeznú, kde získal jednu z hlavných postáv – postavu Petra. Ďalšiu rolu na bratislavskej Novej scéne získal v muzikáli Traja mušketieri.V minulom roku úspešne zvládol prijímacie pohovory na oboch bratislavských konzervatóriách a od septembra 2009 je študentom hudobno-dramatického odboru na bratislavskom konzervatóriu. Pri príležitosti 90. výročia založenia tejto školy účinkoval v školskom muzikáli „Zhrňajova nevesta“, ktorú uviedla Nová scéna v Bratislave.

M. Stískal
Pochádza zo Starej Turej, vyštudoval technickú priemyslovku, ale folklóru a zvlášť spevu zostal naďalej verný. Hrá na husliach a je primášom hudby folklórneho súboru Turanček. Okrem toho vyštudoval odbor operný spev na bratislavskom konzervatóriu pod vedením Prof. Márie Repkovej, účinkoval už na mnohých koncertoch vážnej hudby a dokonca aj v Slovenskej filharmónii. Michal Stískal sa stal roku 1995 absolútnym víťazom, zlatým Slávikom Slovenska v Piešťanoch.

S. Kačmárová
Pochádza z malej dediny pri Svidníku, zo Stročína. Chodila do folklórneho súboru Makovička a jej pani učiteľka ju ako talentovanú malú speváčku pripravovala na rôzne regionálne súťaže ako makovická struna, Zemplín špiva a hutori, Spieva celá rodina. Jej veľkým vzorom je speváčka Mária Macošková, s ktorou si aj spoločne zaspievala. Vo svojich desiatich rokoch nahrala svoj prvý nosič s ľudovými piesňami. Ukončila základnú umeleckú školu vo Svidníku, odbor hra na klarinet a v súčasnosti študuje na bratislavskom konzervatóriu hudobno-dramatický odbor a začína účinkovať v rôznych muzikáloch. Raz by sa totiž chcela muzikálovým herectvom a spevom živiť. A navyše – učiť deti a pripravovať ich aj na také súťaže, ako je Slávik Slovenska.
„Slávik Slovenska má svoje meno. Od malička som sa ho zúčastňovala a v poslednom ročníku na základnej škole som sa prebojovala až do celoslovenského finále, kde som mala možnosť zaspievať si s pánom Mirkom Dudíkom a jeho kapelou. Slávik pre mňa stále veľa znamenal a znamená, páči sa mi rozmanitosť detí z každého kúta Slovenska. Každý prinesie niečo nové, niečo svoje a človeka to veľmi teší. Slávik patrí medzi moje najväčšie životné úspechy a posunul ma o hodný krok k profesionalite.“

L. Dubníčková
Rodáčka z Malaciek, ktorá sa ako talentovaná malá speváčka zúčastňovala mnohých speváckych súťaží, v ktorých skúšala šťastie. Jej bojovnosť a úsilie ju dvakrát priviedli do finále Zorničkinho slávika, ale plný úspech zažila až roku 1995, kedy si v Piešťanoch vyspievala bronzového Slávika Slovenska. Víťazom sa v tom pamätnom piatom ročníku stal Michal Stískal. Lenka zostala spevu verná, pôsobila ako sólistka v speváckom zbore Lúčnica a dnes vedie jeho ženskú spevácku skupinu. Účinkuje prakticky na všetkých folklórnych podujatiach na Slovensku, nahráva pre Slovenský rozhlas a Miroslav Dudík, ktorý ju voľakedy ako dieťa na slávikovi so svojou kapelou sprevádzal, sa tak stal jej kolegom.

Lucia Ukropcová
„Keďže som bola od malička vedená k folklóru a na základnej škole som sa dozvedela o vtedajšej súťaži Zorničkin slávik, povedala som si, že skúsim šťastie aj ja. Vybrala som si dve obľúbené piesne a po domácich prípravách a tréningoch som sa úspešne posúvala vždy vyššie, až som sa r. 1994 dostala do finále. Bola som nesmierne prekvapená a šťastná, že som sa stala zlatou slávicou. Rozhodla som sa zúčastniť slávika aj v budúcom roku, čo mi priniesla ďalší úspech – stala som sa striebornou slávicou. Bolo to krásne obdobie, za čo sa chcem poďakovať predovšetkým svojim rodičom, ktorí stáli pri mne. Vďaka týmto úspechom som sa mohla posunúť ďalej, mohla som sa osobne stretnúť s významnými hudobnými stálicami – P. Dvorským či M. Babjakom. Nahrala som CD s Myjavskou cimbalovkou. Keďže som sa rozhodla študovať operný spev, musela som sa pomaličky s folklórnou technikou spevu rozlúčiť. Roku 1999 som bola prijatá na Cirkevné konzervatórium, ktoré som absolvovala roku 2006. Dnes spievam na rôznych kultúrnych podujatiach, koncertoch, vernisážach v sprievode môjho dobrého kamaráta a absolventa Štátneho konzervatória v Bratislave Romana Blahu. Som tiež členkou historicko-barokového umeleckého súboru tanca a spevu – Reminiscencie.“

M. Čírová
Pochádza z malej dediny blízko Trnavy – Dolných Lovčíc. Vyrastala v hudobníckom prostredí, spieva a vystupuje od svojich štyroch rokov. V miestnom cirkevnom zbore sa stala najmladšou sólistkou. Svoje spevácke kvality často prezentovala na rôznych prehliadkach a súťažiach, medzi ktorými nechýbal ani Slávik Slovenska, garantom ktorého je náš slávny operný spevák Peter Dvorský. M. Čírová vošla do dejín súťaže ako prvá najúspešnejšia „slávikárka“ a slávica, ktorej sa podarilo zvíťaziť v dvoch kategóriách (1996 a 1999)! Jej jediným snom bolo dostať sa na konzervatórium, čo sa jej podarilo r. 2004. Roku 2008 sa stala víťazkou Coca Cola Pop Star a získala možnosť nahrať vlastné CD. V tom istom roku nahrala vlastný album s názvom Búrka, ktorý odštartoval jej úspešnú spevácku, skladateľskú a najnovšie aj moderátorskú kariéru...“

Dominika Doniga-Stráňavská
Dominika Stráňavská je niečo ako zázračné dieťa. Pochádza z muzikantskej rodiny, jej otec Jaroslav Stráňavský je známy hudobník a producent vážnej a folklórnej hudby, a tak nečudo, že malá Dominika sa publiku predstavovala už ako 2 a pol ročná speváčka v sprievode detskej ľudovej hudby. Ako päťročná sa roku 1990 predstavila dokonca celej Európe na okruhu talianskej televízie RAIUNO, keď naučila dokonca talianske deti spievať slovenskú ľudovú pieseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj... Tam sa zoznámila aj so slávnym hercom Rogerom Moorom, ktorý veľký detský program moderoval. Dominika sa hudbe a spevu oddala naplno, spev vyštudovala na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a na VŠMU v Bratislave u prof. Zlatice Livorovej. V roku 2005 sa stala laureátkou celoslovenskej súťaže študentov slovenských konzervatórií. Niekoľkokrát sa táto húževnatá a talentovaná speváčka úspešne zúčastnila aj Zorničkinho slávika či Slávika Slovenska, no výstup na to pomyselné finálové bidielko jej vždy o krôčik ušiel. Dnes je táto mladá sopranistka stálym hosťom Štátnej opery v Banskej Bystrici, koncertuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, nezabúdajúc ani na slovenskú ľudovú pieseň, ktorej sa príležitostne venuje doteraz...

M. Partlová
Mirka Partlová, ktorá sa v detskom veku takisto zúčastňovala rôznych speváckych, ale aj recitátorských súťaží, sa do dejín Slávika Slovenska zapísala ako víťazka školských kôl, okresných a zúčastnila sa dokonca aj krajského kola. Do finále sa síce nikdy neprebojovala, ale treba si u nej ceniť bojovné srdce a túžbu a dosiahnuť svoj cieľ. Táto talentovaná mladá dáma svojou usilovnosťou a chcením absolvovala hudobno-dramatický odbor na bratislavskom konzervatóriu. Jej špeciálnou túžbou však bolo účinkovať v muzikáloch, čo sa jej nadmieru vydarilo. Účinkovala v muzikáloch Neberte nám princeznú, Na skle maľované, Hallo Dolly, Klietka bláznov, Hamlet, Hair, Hriešny tanec, Pod cudzou vlajkou a iste nezabudnuteľnú postavu vytvorila v muzikáli Fontána pre Zuzanu. Svoje herecké nadanie výrečne uplatňuje aj v seriálovej televíznej tvorbe...

M. Šebestová
Niekoľkokrát si v súťaži Zorničkin slávik na ceste za speváckou kariérou brúsila ostrohy aj mladá mezzosopranistka Michaela Šebestová z Bratislavy. Na tejto ceste sa jej síce nepodarilo dosiahnuť na najvyššie méty, ale na spev zďaleka nezanevrela. Naopak, zvolila si toto náročné štúdium na bratislavskom Konzervatóriu, ktoré absolvovala roku 2006 v triede Prof. Andrey Šebestovej-Kucharskej. Už počas štúdia sa úspešne zúčastnila niekoľkých domácich a medzinárodných súťaží a absolvovala niekoľko speváckych kurzov. Medzi nimi aj Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského v Jaroměřiciach nad Rokytnou. V roku 2005 získala prestížne štipendium Richarda Wagnera v Bayreuthe a od roku 2006 sa v štúdiu operného spevu zdokonaľuje pod vedením nášho renomovaného speváka Sergeja Kopčáka. V súčasnosti už hosťuje na našich operných scénach v postavách z opier P. I. Čajkovského, V. Belliniho, F. Cileu a začiatkom budúcej opernej sezóny stvárni postavu Pisany vo Verdiho opere I due Foscari na doskách opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Michaela je vnučkou vynikajúceho slovenského a svetového tenoristu Andreja Kucharského.

L. Máčiková
Na celoslovenskej speváckej súťaži Zorničkin slávik sa rodáčka zo Šale Lenka Máčiková predstavila po prvý raz roku 1992. Stala sa finalistkou a laureátkou v poradí druhého ročníka. Láska a veľké zanietenie pre spev ju priviedli na bratislavské konzervatórium, ktoré s titulom „najlepší absolvent“ ukončila v roku 2003. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave sa stala žiačkou prof. Zlatice Livorovej. Roku 2002 získala na Medzinárodnej súťaži Mikuláša Sch. – Trnavského tretiu hlavnú cenu. Roku 2004 získala prvú cenu na Medzinárodnej súťaži A. Dvořáka v Karlových Varoch a v roku 2006 sa stala laureátkou v talianskom meste Como a Treviso. K jej repertoáru patria postavy z opier W. A. Mozarta, G. Verdiho Ch. W. Glucka, B. Smetanu, A. Dvořáka či L. Janáčka. K najúspešnejším koncertným vystúpeniam patrí koncert s Petrom Dvorským v Štátnej opere Praha, koncertné predvedenie Mozartovej Čarovnej flauty a operné recitály vo Francúzsku, Belgicku a i. Pravidelne účinkuje v produkciách opery Slovenského národného divadla v Bratislave a hosťuje na popredných operných scénach v Taliansku, vo Francúzsku a v Štátnom divadle v Prahe. Lenka Máčiková je jednou z najperspektívnejších operných osobností mladej umeleckej generácie.

Michal Seredič
Tenorista Michal Seredič je absolventom Gymnázia v Nitre a Konzervatória v Topoľčanoch u prof. Františka Livoru. V roku 1991 stal prvým víťazom Zorničkinho slávika, celoslovenskej súťaže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne, garantom ktorej je operný spevák Peter Dvorský. Počas stredoškolských štúdií a štúdia na Univerzite Koštantína filozofa v Nitre pôsobil v mládežníckych súboroch ako primáš. Od roku 2006 je členom tenorovej skupiny v Slovenskom filharmonickom zbore. Popri zborovom speve účinkuje aj sólovo, stvárnil tiež malú sólovú postavu vo Verdiho opere La Traviata na opernom festivale St. Margarethen (2008). Ako nositeľ ocenenia Zlatá nota Slovenskej sporiteľne pre najlepších mladých interpretov následne hosťoval ako sólista v Slovenskom komornom orchestri B. Warchala a tiež účinkoval so Štátnou filharmóniou Košice. Ako sólista sa predstavil na propagačných CD Slovenského filharmonického zboru.

Ladislav Šipeky
Víťaz okresných kôl a krajského kola Zorničkinho slávika v rokoch 1990, 1991. So spevom sa začal zoznamovať ako desaťročný na ZUŠ v Nových Zámkoch, kde ho učila pani učiteľka H. Palacková. Víťazstvá v Zorničkinom slávikovi ho však natoľko motivovali, že sa v speve zdokonaľoval ďalej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, v triede prof. P. Schuberta a nášho vynikajúceho tenoristu Františka Livoru. Ladislav Šipeky pokračoval v štúdiách na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v odbore operný spev v triede Prof. V. Stracenskej. Má za sebou už úspešné vystúpenia v Slovenskej filharmónii i v opere SND v Bratislave. Všestrannosť mladého umelca podporuje aj fakt, že okrem svojej veľkej lásky – spevu, vyštudoval aj Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a navyše je vynikajúcim šachistom.

Richard Šveda
Rodák zo Svidníka, sa vo svojich speváckych začiatkoch takisto uchádzal o najvyššie méty v speváckej súťaži Slávik Slovenska. K víťazstvu v ňom mu chýbal ten povestný krôčik a skončil tesne pred bránami, v krajskom kole. Na spev však nezanevrel, operný spev vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u dlhoročného sólistu opery SND Františka Livoru. V štúdiu pokračoval na Hudobnej univerzite v rakúskom Grazi a svoje speváckej umenie si zdokonaľoval na majstrovských speváckych kurzoch Petra Dvorského a pani Prof. Zlatice Livorovej. Stal sa laureátom mnohých domácich, ale aj medzinárodných súťaží a svoju medzinárodnú spevácku kariéru rozbehol na popredných operných scénach v Európe i v zámorí (Amsterdam, Montreal, Viedeň, Praha...) Mladý spevák - barytonista naštudoval už niekoľko významných operných titulov (Madame Butterfly, Carmen, Čarovná flauta, Bohéma) a v súčasnosti je sólistom Nemeckej opery na Rýne v Dusseldorfe.

Petra Záhumenská
Rodáčka z Bánoviec nad Bebravou, sa objavovala pravidelne v prvých ročníkoch Zorničkinho slávika a svojím talentom sa úspešne presadzovala v silnej konkurencii mladých spevákov svojho regiónu – na strednom Považí. Talent a odhodlanie stať sa speváčkou zaviedli Petru Záhumenskú najskôr na Štátne konzervatórium v Bratislave, kde študovala pod vedením profesoriek J. Smyčkovej a Ľ. Baricovej. Svoj ďalších osud spojila s Vysokou školou múzických umení v Bratislave, kde vyštudovala odbor koncertný a operný spev v triede Prof. M. Blahušiakovej. Na svojej pomerne krátke profesionálnej dráhe dosiahla už niekoľko významných úspechov, stala sa napríklad laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varocha svoje speváckej umenie si zdokonaľovala v Majstrovkých speváckych kurzoch P. Dvorského a prof. Z. Livorovej. Ako hosť sa objavuje už aj na scéne opery SND v Bratislave a k jej doterajším vrcholom možno smelo zaradiť vynikajúcu kreáciu v postave kňažnej Ľutomíry v historickej opere E. Suchoňa Svätopluk.